Plačilo prispevka za izobraževanje se lahko šteje za davčno priznan odhodek

Plačilo prispevka za izobraževanje delavcev se delodajalcu lahko šteje za davčno priznan odhodek.

Od DURS smo 4. marca 2010 prejeli dopis številka 4200-16/2010 01034 – 02 odgovor na vprašanje, ali se plačilo prispevka za izobraževanje delavcev obravnava kot davčno priznan odhodek.

Plačilo prispevka za izobraževanje delavcev se delodajalcu lahko šteje za davčno priznan odhodek, če se sredstva dejansko zbirajo in bodo porabljena za izobraževanje delavcev, ki je povezano z opravljanjem dejavnosti tega delodajalca.

Po določbah ZDDPO-2 glede priznavanja prihodkov in odhodkov pri ugotavljanju davčne osnove, ki se po določbi drugega odstavka 48. člena ZDoh-2 uporabljajo tudi za zasebnika, če ta zakon ne določa drugače, se izvirno priznavajo prihodki in odhodki, ugotovljeni v izkazu poslovnega izida in prikazuje prihodke, odhodke in poslovni izid na podlagi zakona in v skladu z njim uvedenimi računovodskimi standardi.

V skladu s temeljnim načelom priznavanja odhodkov za davčne namene, ki ga določa 29. Člen ZDDPO-2, se za ugotavljanje dobička v davčnem obračunu priznajo odhodki, potrebni za pridobitev obdavčljivih prihodkov. Odhodki, ki niso potrebni za pridobitev prihodkov, so odhodki, za katere glede na dejstva in okoliščine izhaja, da niso neposredni pogoj za opravljanje dejavnosti oz. da niso skladni z običajno poslovno prakso. Obstoj navedenih dejstev in okoliščin se ugotavlja od primera do primera, kar zahteva, da se obravnavajo in presojajo posamično.

Glede na navedeno se stroški prispevkov za izobraževanje delavcev, če se zbrana sredstva porabijo za izobraževanje, ki je povezano s poslovanjem in opravljanjem dejavnosti delodajalca, štejejo za odhodke, ki so potrebni za opravljanje dejavnosti, in se zato lahko obravnavajo kot davčno priznani odhodki.

Dodajamo, da se morebitni drugi stroški, ki jih zagotavlja delodajalec kot ugodnosti (bonitete), ki niso povezane z opravljanjem dejavnosti, priznajo kot odhodek, če so obdavčene po zakonu, ki ureja dohodnino (2. točka drugega odstavka 30. člena v povezati s tretjim odstavkom 35. člena ZDDPO-2)
 

E-novice

Prijavite se na naše e-novice in enkrat na mesec vas bodo v Vašem elektronskem predalu čakale sveže novice.

Izdelava kABI d.o.o.

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Zavod ZID