Promocija zdravja na delovnem mestu - priprava programa

Zakon o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1, UL, 43/2011) promocijo zdravja na delovnem mestu opisuje kot sistematično ciljne aktivnosti in ukrepe, ki jih delodajalec izvaja zaradi ohranjanja in krepitve telesnega in duševnega zdravja delavcev.  V 32. členu opredeljuje načrtovanje promocije zdravja, ki jo mora delodajalec načrtovati, zbrati zanjo sredstva in zagotoviti način spremljanja izvajanja na osnovi smernic pristojnega ministrstva za zdravje. Z globo od 2.000 do 40.000 € se kaznuje delodajalec, če v izjavi o varnosti  z oceno tveganja ne načrtuje in ne določi promocije zdravja na delovnem mestu in zanjo ne zagotovi potrebnih sredstev, pa tudi načina spremljanja njenega izvajanja. 

70% delodajalcev v Sloveniji zaposluje manj kot 5 delavcev in temu področju ne morejo namenjati dovolj pozornosti. Zato za pripravo programa promocije zdravja na delovnem mestu ponujajo pomoč Združenje delodajalcev obrti in podjetništva s Sindikatom obrti in podjetništva v sedaj že drugem po vrsti projektu PROZDRAV2. Na njihovih spletnih straneh se skriva obilo predlogov in potrebnih dokumentov. 

Vseslovenska kampanija za ozaveščanje delodajalcev za ohranjanje in krepitev zdravja na delovnem mestu v organizaciji Združenja delodajalcev Slovenije, šestih regionalni gospodarskih zbornic in Sindikata novinarjev Slovenije na spletni strani projekta ponuja aktualne informacije, nasvete in zanimive teme s področja promocije zdravja na delovnem mestu. Interaktivno spletno orodje za delodajalce za načrtovanje, izvajanje in evalvacijo ukrepov s področja promocije zdravja na delovnem mestu najdete tukaj.

Vsak evro, ki ga vloži delodajalec v zdravje in varno delo zaposlenih, se povrne štirikrat. Vsak evro, ki ga delodajalev vloži v izobraževanje zaposlenih, se povrne desetkrat. Delodajalci, to so varne in donosne naložbe!

E-novice

Prijavite se na naše e-novice in enkrat na mesec vas bodo v Vašem elektronskem predalu čakale sveže novice.

Izdelava kABI d.o.o.

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Zavod ZID